anasayfa    |    birlik hakkında     |    kaplıca suyunun özellikleri    |    foto galeri   |    video galeri     |    konaklama     |     Sivas Hakkında     |     iletişim bilgileri   
   
 

 DUYURU VE İLANLAR

 

» Sıcak Çermikte Rehabilite Çalışmaları

Uzun sürededir her bakımdan tadilata alınan Sıcak Çermik Kaplıcamız şimdi daha güzel... devamı »


» Sıcak Çermikte Rehabilite Çalışmaları

Uzun sürededir her bakımdan tadilata alınan Sıcak Çermik Kaplıcamız şimdi daha güzel... devamı »


» Sıcak Çermikte Rehabilite Çalışmaları

Uzun sürededir her bakımdan tadilata alınan Sıcak Çermik Kaplıcamız şimdi daha güzel... devamı »


 

 BAĞLANTILAR

  Sivas İl Özel İdaresi
  Sivas Belediyesi
  Kalın Belediyesi
  Resmi Gazete
  Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü

DOĞA TURİZMİ

Kardeşler Ormanı: Şehir merkezine 7 km. uzaklıkta İl Özel İdare Müdürlüğüne ait orman sahasında Çevre Koruma Vakfınca yaptırılan güzel bir dinlenme ve mesire yeridir.

Kale Park :  Şehrin orta kesimindeki eski Sivas Kalesi bugün ağaç ve çiçeklerle kaplı bir dinlenme yeridir. Gazino ve çay bahçesi vardır.

Belediye Parkı (Etembey Parkı): Şehir merkezine yakın bir dinlenme yeridir. Çocuk bahçesi, gazino ve çay bahçesi vardır.

Paşabahçe (Paşa Fabrikası): Şehir merkezine 7 km. uzaklıkta, günübirlik piknik alanıdır.

Hafik Gölü : Hafik İlçesine 2 km. Sivas'a 39 km'dir. Bu göle Büyük Hafik Gölü demek daha doğru olacaktır. Çünkü yörede birkaç küçük gölcükler mevcuttur. Göl Hafik İlçesinin kuzeybatısında yer alır. Gölün alanı 1 km2'yi geçmektedir. Göl dipten kaynayan sularla beslenmektedir. Ortalama derinliği 6 metredir. Gölün ortasında bir adacık bulunur. Çevresi piknik için uygundur. Yeme-içme imkanına sahiptir. Gölde kayıkla gezilebilir. Bol miktarda balık vardır.

Lota Gölleri : Hafik İlçesinin 3 km doğusunda Sivas-Erzincan karayolunun kuzeyinde bulunan bu göller üç ayrı gölden oluşmuştur. İlkbaharda suların bol olduğu zamanlarda bu göller birleşir. Dipten kaynayan sularla beslenir. Göller oldukça derindir. Bol miktarda balık vardır.

Zara Tödürge Gölü : Sivas-Erzurum karayolu üzerinde Sivas'a 50 km. uzaklıktadır. Cencin Ovasının doğusunda yer alır. Gölün alanı 5 km.2'yi bulur. Ortalama derinliği 20 metredir. Gerek dipten kaynayan su gerekse yöredeki kaynaklardan oluşan sular gölü beslemektedir. Gölde çok çeşitli ve bol miktarda balık bulunmaktadır. Gölün doğusunda iki tane adacı dikkati çekmektedir. Buralar turnaların uğrak yerleridir. Turnalar ömürlerinin büyük bir kısmını burada geçirirler. Cumhuriyet Üniversitesinin dinlenme tesisleri vardır. Mesire yeri olarak müsait olup, gölde kayıkla gezinti yapılabilir. Balık avlanabilir. Gölde su sporları yapılmaktadır. Göl kenarında bir gazino vardır.

Sızır Şelalesi: Gemerek ilçesi, sızır kasabasına 1 km. mesafede, yeşil bir alan içerisinde Göksu Çayı üzerindedir. Zengin görsel imkanlar sunan dinlenme yerinde çay bahçesi ve gazinosu vardır.

          Şelaleyi oluşturan Göksu Çayı'nın kaynağı olan alanda alabalık tesisleri vardır. Göksu Çayı'nın bazı kısımlarında sazan türü balıklar avlanabilir.

Yıldız Beldesi Değirmenaltı Eski Yerleşim Yeri ve Şelalesi: Yıldız beldesi Değirmenaltı mevkiinde yapılan inceleme sonucunda; bu mevkiden toplanan seramik parçalarından, kaya içi  ve kaya altı mağara yerleşimlerinin Orta Çağ (Bizans), Demir Çağı (Frig) ve Erken Çağı, Kalkolitik dönemlerde olduğu  anlaşılmıştır.

Bununla birlikte eski yerleşim yerinin bulunduğu mevkide bulunan şelale doğal güzelliği ile dikkat çekicidir.

Karaçayır Ormanı : İl merkezine 27 km. uzaklıktadır. Piknik yapmak için düzenlenmiş bölümleri mevcuttur. Tercih edilen bir dinlenme alanıdır.

Şarkışla Göl Gazinosu : Şarkışla İlçesine 2 km. uzaklıktadır. Göl kenarında gazinosu vardır. Yöre, hafta sonlarını değerlendirmek isteyenler için iyi bir dinlenme yeridir.

Koyunkaya Mesiresi : İmranlı İlçesine 12 km. uzaklıktadır. Çam ormanlarıyla, temiz havasıyla, su kaynaklarıyla  güzel bir dinlenme yeridir. Ancak gelenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak tesislerden yoksundur.

 

 

 

anasayfa | birlik hakkında | kaplıca suyunun özellikleri | foto galeri | video galeri | konaklama | Sivas Hakkında  | iletişim bilgileri

 

SICAK ÇERMİK TURİZM ALTYAPI HİZMET BİRLİĞİ TÜM HAKLARI SAKLIDIR.